• بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام
 • Advertisements

به نام حقوق بشر، به كام استبداد

استوانه اي سفالي و آجري رنگ است و نخستين منشور حقوق بشر مي نامندش؛ لوح منشور حقوق بشر کوروش پادشاه نامدار هخامنشی كه روز جمعه 19 شهريور ماه  برای دومین بارـ براي 4 ماه- به سرزمين كوروش وارد شد.  آنهم پس از مدت ها كشمكش و در فضايي  كه فعالان حقوق بشر سرزمين كوروش  اسيرند  و سخن گفتن از حقوق بشر گناهي است نابخشودني و ممكن است سر سبز را بر باد دهد!

اين  منشور كه به منشور «آزادي» هم شهره است، بیش از 100 سال در بخش ایران باستان موزه بریتانیا نگهداری می شد. سندي كه شهرتی جهاني دارد و قرار بود سال گذشته براي مدت 4 ماه در ايران به بازديد عموم درآيد. اتفاقي كه سرانجام با تاخير يكساله افتاد و «جان کرتیس» انگليسي، مدیر بخش خاورمیانه موزه ملی بریتانیا آن را به صورت پلمب شده و با رعایت حفاظت های ویژه به موزه ملی ایران باستان در تهران تحویل داد.

منشور 23 سانتي متري حقوق بشر کوروش در گذشته، تنها یک بار و در جریان برگزاری جشن‌های 2500 ساله پادشاهی در ایران و آنهم با وجود مخالفت دولت وقت بریتانیا برای چند روز به ایران آورده شد.

جالب است بدانيد كه در آن روزگار انتقادهايي از محمد رضا شاه پهلوي به دليل آنچه ناديده گرفتن حقوق بشر عنوان مي شد از سوي برخي دولت هاي غربي به ويژه انگلستان طرح مي شد.

لوح این منشور موسوم به استوانه کوروش درسال ۵۳9 پیش ازمیلاد مسيح به فرمان کوروش دوم، شاه هخامنشی ساخته شده و دور تا دور آن مجموعه‌ای از دستورات و فرامين او به خط میخی بابلی نگاشته شده. این استوانه درپایه‌های شهر تاريخي بابل قرار داده شده بود و پس از كشف، سر از موزه مترو پليتن انگليس درآورد. تا اينكه در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل متن نوشته آن را به 6 زبان رسمی سازمان منتشر کرد و اكنون  بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک نگهداری می‌شود.

بررسی‌ها نشان مي دهد که نوشته‌های استوانه به دستور کوروش بزرگ پس از شکست «نبونید»  و گشوده شدن دروازه شهر بابل نگارش شده‌ و پس از آن به عنوان سنگ بنای یادبودی در پایه‌های شهر بابل قرار داده شده است.

ابتدا گمان می رفت نوشته‌های گرداگرد این استوانه گلی از فرمانروایان آشور و بابل باشد. اما بررسی‌های بیشتری که پس از گرته ‌برداری و آوانویسی و برگردان آن انجام شد، نشان داد که این «نبشته» در سال 539 پیش از میلاد به فرمان کورش و به هنگام ورود به شهر بابل با ظرافت و دقت نوشته شده است.

ارزش انسان در سرزمين كوروش

سازمان هاي بين المللي حقوق بشر در يكسال سال اخیر بارها اعلام كردند که وضعیت حقوق بشر در ایران و تقریبا در همه عرصه‌ها نگران ‌کننده‌ بوده است. مطبوعات توقيف شده اند، آزادی تجمع و آزادی بیان به شدت محدود شده، تظاهرات مسالمت‌آمیز سركوب شده و با فعاليت هاي صنفي و دانشجویي برخورد شدید مي شود. بسیاری از شرکت‌ کنندگان در تظاهرات و تجمعات پس از انتخابات محاکمه و محکوم شده اند. وضعیت در عرصه مجازات اعدام هم كه وخيم  است. حال و با اين اوصاف به نظر مي رسد كه منشور حقوق بشر كوروش يا همان «منشور آزادي» در خانه خالق خود نيز احساس غريبي كند!

هنوز شکنجه اعمال می‌شود. آزار زندانیان امری رایج است و در روزهاي اخير نامه برخي زندانيان (عبدالله مومني و حشمت الله طبرزدي) شاهدي است بر اين ادعا. دردي كه خواب كوروش را مدتهاست كه بر هم زده.

كوروش چه گفته بود؟

«آنگاه که بدون جنگ و خشونت وارد بابل شدم، همه مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند … مَردوک (خدای بابلی) دلهای پاک مردم بابل را متوجه من کرد چون من او را  گرامی داشتم. سربازان به صلح و آرامی وارد بابل شدند … نگذاشتم رنج و آزاری به مردم و غير نظاميان  وارد آید. من برای صلح کوشیدم. برده ‌داری را برانداختم. سعي كردم به بد‌بختی‌های آنان پایان بخشم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند. گفتم تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند… اهالی این محل‌ها را گرد آوردم و خانه‌های آنان را که خراب کرده بودند، از نو ساختم.» اين گوشه هايي از منشور كوروش بزرگ است و از آن رو اهميت دارد که بدانیم در کتیبه های بازمانده ازاغلب  پادشاهان بزرگ و قدرتمند گذشته، چنان پیروزمندانه از غارت و جنایت علیه مردم سرزمین‌‌های مغلوب سخن رانده شده که گويي فتح الفتوح در انسان آزاري بوده است !

پس از ترجمه و انتشار فرمان کوروش  شهرت این استوانه گلی و متن بشردوستانه حک شده سبب شد كه به آن نام «منشور آزادی» هم دهند. اما دريغ و افسوس كه از مفهموم عميق و انساني حقوق بشر در زادگاه كوروش، امروز تنها استوانه اي گلي بر جا مانده كه حتي بازگشتش به ميهن، آنهم بعد از 40 سال، دل زنداني كه نه، هيچ دل خسته اي را نمي تواند شاد كند و پرنده اي كوچك را در آن ديار براي سر دادن آوازي براي آزادي و دوست داشتن انسان سر شوق آورد..

اگر مي‌خواهيد اتاق‌تان نشاني از دنجي و امنيت در خود داشته ‌باشد، هيچ چيز بهتر از چرم، چاره‌‌ساز نيست. اين چرم‌ها مانند نيم‌چکمه‌هاي قديمي، با گذشت سال‌ها کيفيت خود را به خوبي حفظ مي‌کنند. همراه با کاناپه‌هاي بزرگ چرمي مي‌توانيد از مبل مان چوبي بزرگي که با رنگ چرم هماهنگ باشد، استفاده کنيد. در ستون اين هفته به نکاتي درباره کاربردهاي متفاوت مبلمان چرمي و نحوه خريداري آنها مي‌پردازيم :

نکته اول: براي اينکه مبلمان چرمي‌‌‌تان تميز و نرم بماند، مرتب آن را گرد‌گيري کنيد و گاه به گاه سطح آن را به وسيله واکس مخصوص چرم آغشته کنيد – مبل

نکته دوم: مبلمان و کاناپه‌هاي چرمي را از منابع گرمازا مانند رادياتور و آتش روباز شومينه دور نگه‌داريد چرا که گرماي زياد موجب خشک و شکننده شدن چرم مي‌شود

نکته سوم: پيش از خريد بهتر است از نوع مرغوبيت چرم و درجه‌بندي چرم‌ها آگاهي داشته‌باشيد تا بتوانيد کالاي مناسبي را خريداري کنيد. چرم‌هايي که داراي رنگ تيره هستند و رنگ‌هايي يکدست و يک‌نواخت دارند، از نوع مرغوب هستند مبل و همچنين اين نوع چرم لطافت و نرمي خاصي هم دارد. آن دسته از چرم‌هايي که رنگي يکنواخت ندارند و به صورت دانه دانه، لکه‌هاي ريز و روشن روي آنها وجود دارد، چرم مرغوبي نيستند و دوام زيادي هم ندارند. اغلب اين دسته از چرم‌ها ممکن است به سرعت پاره شوند
مبل
نکته چهارم: پيش از خريد، ابتدا مقياس و اندازه خانه و فضايي را که قرار است مبل مان در آن جاي بگيرد، در نظر داشته‌ باشيد. اگر فضاي بزرگي براي چيدمان مبلمان چرم داريد، بهتر است که کاناپه‌هاي بزرگ را انتخاب کنيد و بالعکس اگر فضاي کوچکي داريد، توصيه مي‌شود که از تک‌مبل‌هاي کوچک استفاده کنيد چرا که مبلمان کوچک فضاي کوچک را بزرگ‌تر نمايان مي‌کند
مبل
نکته پنجم: پيش از خريد کاناپه و مبلمان چرمي، رنگ زمينه و دکوراسيون خانه را به ياد داشته ‌باشيد تا بتوانيد مبلماني با رنگي هماهنگ و يا مکمل براي فضاي مورد نظر خريداري کنيد. اغلب چرم‌هاي بلوطي فضايي بسيار زيبا و گرمي را به وجود مي‌آورند و همچنين موجب مي‌شوند مبل که فضا بزرگ‌تر از آنچه هست نمايان شود. معمولا چرم‌هاي بلوطي به راحتي با هر دکوري هماهنگي پيدا مي‌کنند

نکته ششم: اگر قصد داريد براي اتاق نشيمن مبلمان بخريد، بهتر است کاناپه‌هاي بزرگ چرمي را انتخاب کنيد، چرا که لميدن و استراحت کردن روي اين سبک مبلمان به مراتب بسيار راحت‌تر از ديگر انواع مبل مان است. اتاق نشيمن، فضايي است که اعضاي خانواده بيشترين زمان خود را در آن سپري مي‌کنند و به دليل پرتردد بودن اين فضا، کاناپه‌اي را انتخاب کنيد که داراي چرم با کيفيت و بادوامي باشد، تا ديرتر دچار فرسودگي و پارگي شود.مبل

Advertisements

3 پاسخ

 1. درست ميگوييد امايادمان باشدكه حاكمان كنوني بيشتر عرب هستندوبه عادات ورسوم عربي پايبندوديگراينكه اين سرزمين نازنين بسيارازاين جانوران به ظاهرانسان راديده ولي همچنان پايدارايستاده است.اين نيزبگذرد.مشكل ازهزاروچهارصدسال پيش گريبان اين سرزمين راگرفت.
  آسوده نخواب پدركه مادرخوابيم
  خوابيم وزخواب خويشتن شادابيم
  ايران اهورايي توبرباداست
  برخيزبياكه مابه تو محتاجيم
  اين نيزبگذرد

 2. ای کاش در این شرایط هرگز وارد ایران نمی شد.

 3. من بر ایرانی بودن خود افتخار میکنم .

  من بر آریایی بودن خود افتخار می کنم و بر زردشتی بودن نیاکانم

  نیز که ریشه در شعور بالای اهوراییشان داشت افتخار می کنم.

  من افتخار می کنم که نیاکان من از نخستین یکتاپرستان تاریخ

  بوده اند. و آتش را مظهر پاکی می دانستند .

  ولی دریغ و دوصد افسوس که برخی از همین ایرانی نماها نیز

  کودنانه بر طبل عربهای ابله میزنند.

  چرا به اشتباه ایرانیها را آتش پرست معرفی کردن ؟؟؟

  چرا ایرانیهای یکتا پرست را که پیش از هبوط مسیح از خدای

  یکتای آسمانی که نه متولد می شود و نه میزاید و نه شریکی

  دارد سخن رانده بودند مشرک و آتش پرست خواندند ؟؟؟

  آیا جز برای تهاجم به فرهنگ ناب ایرانی بوده ؟؟؟

  دوصد افسوس که هنوز هم عده ای بی سواد و کودن که

  گاهی خود را علامه میدانند زردشت را دین آتش پرستان

  می خوانند.

  آهااااااااااااااااااااااااااااااای اصحاب جهل ونادانی بدانید .

  ایرانیها حتی اگر ((به اشتباه شما )) آتش پرست هم بودند بهتر

  از سنگ و چوب وعروسک وتندیس پرستی عربهای کودن تاریخ

  بوده اند .

  ایرانیها در همیشه تاریخ دست شما را گرفته و جهالت را از شما دور کرده اند.

  آموزش زندگی کردن و صلح داشتن را ایرانیها به شما آموختند

  هرچند شما دچار سو فراگیری بوده اید .

  وقتی که اسلام وارد ایران شد بعلت همخوانی های بیشماری

  که با دین آبا و اجدادیشان داشت ؛ مردم آنرا پذیرفتند . و از آن

  تاریخ به بعد تا به امروز هنوز کینه شما از ایران و ایرانی از دل

  ناپاکتان خارج نگشته است .

  من افتخار میکنم که اسلام دین امروزین من و بیشتر ایرانیان

  است و بر رای قرآن مجید که می فرماید :

  ((ما اسلام را آخرین و واقعی ترین دین و تکمیل کننده ادیان قرار

  دادیم)) احترام می گزاریم. در عین حال به ایرانی بودن خود وبه

  فرهنگ ناب و غنی خود می بالیم ونمی پذیریم که به دروغ و به

  نام اسلام بر فرهنگمان تاخته شود .

  چو ایران نباشد تن من مباد .

  بدرود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: