• بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام
 • Advertisements

به دختران اعدامی تجاوز می شد که به بهشت نروند!

… یکی از متداول ترین چیزها این است که زندانیان سیاسی زن بخصوص در آن سال هایی که ما زندان بودیم اکثراً ۱۷ یا ۱۸ ساله بودند. بچه های جوانی بودند ازدواج نکرده. اینها را قبل از اینکه اعدام کنند فکر می کردند حتماً به اینها تجاوز کنند که اینها بهشت نروند. این سیستماتیک بود. اینها توجیه مذهبی پشت آن داشتند.
مصاحبه امیر جواهری با سودابه اردوان

http://jahanezan.files.wordpress.com/2010/08/soudabe.jpg

مهدی کروبی رئیس دو دورۀ مجلس شورای اسلامی روز هفتم مرداد ۱۳۸۸ در نامه ای خطاب به ایة الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری نوشت: «برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌ اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌‌ اند به طوری ‌که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده ‌اند و در کنج خانه ‌های خود خزیده‌ اند.»
در سال های نه چندان دور نیز نامۀ دیگری نوشته شد و در تاریخ ثبت شد.
۱۷ مهرماه سال ۱۳۶۵ ایة الله منتظری قائم مقام رهبری درنامه ای خطاب به ایة الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشت: «آیا می دانید در بعضی از زندان های جمهوری اسلامی دختران جوان را به زور تصرف کرده اند؟ آیا می دانید که هنگام بازجویی از دختران استعمال الفاظ رکیک ناموسی رایج است؟»
نسرین پرواز از زندانیان سیاسی سابق و از بازماندگان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ و نویسندۀ کتاب «زیر بوته های لاله عباسی» در گفتگو با رادیو فردا از آنچه در دوران بازداشت در زندان های ایران بر او گذشته و دیده ها و یادهایش سخن می گوید:

نسرین پرواز
«سال ۵۷ وقتی از انگلیس به ایران بازگشتم اولین تظاهرات را دیدم. زمانی که روزنامۀ آیندگان را بسته بودند مردم ریختند بیرون و برای آزادی شعار می دادند. حزب الله ریخت توی جمعیت و چاقو زد. این حوادث زندگی مرا تغییر داد و من نتوانستم برگردم انگلیس. سال ۶۱ دستگیر شدم. حکمم اعدام بود. منتها پدرم توانست تغییرش بدهد.»
خانم پرواز در توضیح این نکته می گوید: «لاجوردی چند صد نفری را به خانواده هایشان فروخت. اعدامی بودند ولی پول هنگفتی گرفت و آزادشان کرد. سال ۶۹ بعد از آمدن هیأت رسیدگی به زندان ها، بار سومی که گالین دوپول آمده بود زندان اوین، شب من آزاد شدم.»

شما در طول این ۹ سال آیا شاهد شکنجۀ جسمی و یا تجاوز به زندانیان زن بودید و احیاناً چنین مواردی را در مورد زندانیان مرد شنیدید؟

نسرین پرواز: من خودم شکنجه شدم و پاهایم فلج شد. نمی توانستم راه بروم. من قبل از اینکه دستگیر بشوم با دختری به نام یاس آشنا شدم. ۱۴ ساله بود که توی تظاهرات دستگیر شد و سه پاسدار در کمیته به او تجاوز کردند. او بچه بود که حامله شد. رفتم که ببینم بتوانم کمکش کنم برای کورتاژ. در زندان هم با دختری به نام آناهید آشنا شدم که با دخترخاله اش دستگیر شده بود. آناهید وقتی دستگیر شد ۱۲ سالش بود. دخترخاله اش ۱۴ سالش بود. اینها در دوران بازجویی توی دو سلول کنار هم بودند. بازجو به دخترخاله اش تجاوز کرد. آن دو شب ها که پاسدارها توی بند نبودند با هم حرف می زدند. دخترخاله اش به آناهید می گوید که من می خواهم خودکشی کنم و تو نباید ناراحت بشوی. می گوید که به من تجاوز شده و دوست ندارم دیگر زندگی کنم. آناهید خودش برای من تعریف کرد که تمام شب با سر و صدا سعی می کرده پاسدارها را متوجه کند که نگذارند دخترخاله اش خودکشی کند اما موفق نشد و او خودکشی کرد.
خانم پرواز با اشاره به ماجرای دختری که او را در کتابش «یاس» نام داده که در ۱۴ سالگی در پی تجاوز حامله شده بود می گوید: نتوانست در کورتاژ به او کمک کند چون پول زیادی برای این کار می خواستند. وی سپس به شرح ماجرای ازدواج یاس با یک جوان و کشتن بچه پس از به دنیا آمدن می پردازد. خانم پرواز می افزاید این ماجرا را در کتابش نقل کرده است.

آیا موارد دیگری از تجاوزهای جنسی یا سوء استفاده های جنسی در زندان زنان مد نظرتان هست؟

نسرین پرواز: دختری را بردند توی سلول انفرادی، توی گوهردشت. یک روز او را بردند و بعد از دو روز وقتی آمد حالش بد بود. یک دفعه شروع می کرد به جیغ زدن. حرف هایی می زد که موقع تجاوز در دفاع از خودش می گفت. دوستانش می فهمند که به او تجاوز شده، حال روحیش خراب بود. بعد از چند سال آزادش کردند. آمد بیرون در خارج از کشور دست به خودکشی زد.
خانم پرواز می افزاید: «متأسفانه جامعه برخورد درستی به مسأله تجاوز نمی کند. برای همین کسانی که به آنها تجاوز شده بیشتر از متجاوزان مواظبند لو نروند. خانوادۀ همین دختر به کسی نگفتند که او خودکشی کرده. اما به نظر من خودکشی او یک خودکشی فردی نیست، خودکشی سیاسی است. گفتند با ماشین تصادف کرده.»
خانم پرواز معتقد است که خانوادهای قربانیان تجاوز باید موضوع تجاوز را علنی کنند. به باور وی به دلیل فرهنگ جامعه کسی جرأت نمی کند بگوید که مورد تجاوز قرار گرفته است.

در مورد آقایان آیا اطلاعاتی دارید؟ آیا در زندان به پسرها و مردان هم تجاوز شده یا می شود؟

نسرین پرواز: در دهۀ شصت به مردان هم تجاوز می کردند. ولی وسعت آن به اندازۀ امروز نبود. الان اینها متوجه شده اند که تجاوز وسیله ای است و فشار سریعی است که از نظر روحی و جسمی تأثیر بیشتری بر فرد دارد. من سه تا از آقایان را می شناسم که به اینها تجاوز شده، یکی از آنها دوازده سال پیش مورد تجاوز واقع شد و صدمه زیادی دیده. دو نفر دیگر در دستگیری های دو سال پیش مورد تجاوز قرار گرفته اند. یکی از آنها هنوز مشغول مداوای جسمی است.
خانم پرواز به قربانیان و خانواده های قربانیان تجاوز توصیه می کند به درمان های روانی بپردازند. وی بر این باور است که نوشتن هم یک نوع درمان است و کمک می کند به شناخت مشکلات.
************************************************
سودابه اردوان زندانی سیاسی سابق و بازماندۀ قتل عام زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ که هشت سال را در زندان های اوین و قزل حصار بسر برده می گوید: وی از کسانی سخن می گوید که نمی خواهند دختران اعدامی به بهشت بروند.

سودابه اردوان
سودابه اردوان: شکنجۀ جنسی یک ابزار دیگری است برای خرد کردن زندانی. این چیزی نیست که مال الان باشد. از همان سال ۶۰ نگاهی که عمال جمهوری اسلامی و شکنجه گران بخصوص روی زن ها داشتند از این طریق همیشه فکر کردند که شکنجۀ بیشتری را می توانند اعمال کنند. یکی از متداول ترین چیزها این است که زندانیان سیاسی زن بخصوص در آن سال هایی که ما زندان بودیم اکثراً ۱۷ یا ۱۸ ساله بودند. بچه های جوانی بودند ازدواج نکرده. اینها را قبل از اینکه اعدام کنند فکر می کردند حتماً به اینها تجاوز کنند که اینها بهشت نروند. این سیستماتیک بود. اینها توجیه مذهبی پشت آن داشتند.
در موردهائی مشخص بوده که به خانوادۀ فرد اعدام شده شیرینی یا مقداری کمی پول دادند که این شیرینی ازدواج دختر شماست قبل از اعدام! یک قوطی شیرینی فرستادند در عین حال گفتند که این قدر مثلاً پول گلوله باید بدهید. یک چیزی را اشاره کنم، تمام این چیزهایی که رو می شود الان و بحق هم باید رو شود، خیلی خوب است ولی دوران ما اختناق خیلی بد بود. یعنی دوران دهۀ ۶۰ که ما زندان بودیم.
ما نمونه ای داریم. مثلاً زندان تبریز، بازجویی به شکل سیستماتیک به اکثر دخترهای زندانی تجاوز کرده بود ولی نه شرایط اجتماعی نه سیاسی مناسب نبود که کسانی که قربانی این تجاوزها شدند بتوانند صحبت کنند. کسی هم نبوده که حتی از داخل رژیم بخواهد این ها را افشا کند. ما خیلی ماجرا داریم که هنوز پس پرده است.
شادی صدر حقوقدانی که خود به تازگی از زندان آزاد شده می نویسد: «ترانه موسوی چه همان دختر سبزپوشی باشد که در روز ۷ تير در تجمع اطراف مسجد قبا دستگير شد، مورد تجاوز قرار گرفت و بعد به دليل پارگی رحم و مقعد سر از بيمارستانی در کرج و سر آخر سر از سينه گورستانی بی نام و نشان در شمال ايران درآورد و چه اصلاً نباشد اسم رمز همه زنانی است که پس از انقلاب ۵۷ در زندان ها مورد تجاوز قرار گرفتند.»

منبع : http://jahanezan.wordpress.com/2010/08/21/tanin-463/

Advertisements

30 پاسخ

 1. تاریخ ایران اگر روزی دچار فراموشی مزمن هم بشود این داغ های تاریخی را با خود تا انتهای تاریخ به همراه خواهد داشت.
  درود بر شیر زنان و دخترانی که بهایی اینچنین سنگین برای آزادی دادند.
  دین شما تا ابد گردن ما را به زمین می ساید.

 2. انسان وقتي اين مطالب را ميخواند ولي كاري از دستش بر نمي آيد به راستي بايد همينجوري نشست پرپر شدن جوانهارا نظاره كرد ويا به قولي : در مزار آباد شهري بي طپش واي جغدي هم نميايد به گوش دارها برچيده خونها شسته شد بي هدف ما بي شرفها ماندهايم به اميد آزادي

 3. قبل از انقلاب هم از این شکنجه ها میکردند.من خودم سال 1354 در زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری با همین رهبر عزیزمان سید علی خامنه ای هم بند بودم و خودم دیدم که بارها برای گرفتن اعتراف رهبرمعظم را از مقعد وطی
  کردند و معظم له را به دفعات وادار به خوردن مدفوع ماموران نظمیه کردندکه
  آثارو لطمات آن هنوز باقی مانده به این صورت که علاوه بر اینکه ماء بون شده اند و هر چند روز یکبار گه زیادی می خورند؛از هموروئید ناشی از آن لواط دادن در زندان هم به سختی رنج میبرند و موقع لواط دادن عیش ایشان تا حدودی منقص میگردد.وقت بول و غایط کردن به کشور هم مقعدشان متالم میگردد.خدا عالم تر است.لطفن سانسور نکنید چون که واقعیت رانوشتم.

 4. الله اکبر!
  بار پروردگارا! لعن و نفرین تو بر تمامی پاسداران نکبت صفت ایران.
  لعن و نفرین تو بر تمامی مدافعین تصنعی حقوق اسلامی در ایران.
  و لعن و نفرین بر خودت که سالیان متمادی است می بینی و دم بر نمی آوری!
  آری ای پروردگار من!
  لعنت بر تو و حکمت بی هدفت!
  لعنت بر تمامی اسامی اعظمت!
  گیرم که ما بخوانیم یا نخوانیم! بدانیم یا ندانیم!
  تو که می بینی! چگونه است که صمٌ بکم بنشسته ای و نظاره می کنی؟
  پروردگارا! نفرین ابدی بر یگانگی خویشتنت!
  آمین………….

 5. راست میگی کاو ولی یه چیز یادت بمونه درسته تاریخ فراموش نمیکنه اما کاریم نمیکنه ولی درس ابرتم نمیگیره و مدام داره تکرار میشه و همین باعث تکرار انقلاب ها میشه

 6. شما که بی مهابا این حرف ها میزینید آیا میدانیدسبز دروغین در پایان بازها ی فوتبال چه بلای سر زن ها میاوردند زنها را بزور مورد تجاوز قرار دادند در جریان حمله در انتخابات 86 چه جنایاتی انجام دادند .وزیر ارشاد خاتمی مرد هزار چهره چند تا زن رسمی و غیر رسمی دارد؟

 7. شما عد های خود فروخته و دلال سیا هستین و حاضر نمیشوید که غیر از دیدگاه خود حرف مخالفی بشنوید

 8. با سلام خدمت تمامی هموطنان
  این حرفها هیچ دسندی ندارد وگرنه هر عقل سلیمی این جنایات را در هر کجا محکوم می کند این حرف ها حرفهاییست که در زمان های باستان برای تخریب به کار برده می شده از جمله بعد از فتح بابل که بر علیه حکومت مرکزی برنامه ریزی شده
  به امید شفاف شده همه حقایق

  • جناب آبتین جم کامنتهای شما در حقیقت همیشه نقش کیهان و دروغهاش را بازی میکنه. موفق باشید
   در ضمن سند یعنی چی؟ یعنی حرف خامنه ای؟

 9. خدا لعنتشان کند که چه بر سر خواهر و برادرهای ما می اورند

 10. اه…..
  حالم به هم خورد..
  خشم می جوشه از همه مون و کای نمی تونیم بکنیم الان جز اینکه یکیمونو بکنیم ده تا و ده تامونو بکنیم صدتا شاید یه روزی…

  • اینها همه خیالبافی است.یه کمی فکر کنید.من نمیگم ظلم نشده اما چیزی را که مطمئن نیستین نگید.عقل اینو میگه .پس لطفا عاقل باشید.

   • ین چیزهایی که خواندید واقعی است. مطمئن هم هستم که خبرش را گذاشتم

    در این 30 سال سانسور بوده و هنوز هم هست به همین دلیل است که این چیزها برای شما غریب است. شکنجه و اعدام و تجاوز به زندانیان از همان ابتدای امر در زندانهای این رژیم بوده. اسنادش وجود داره. افرادی که شکنجه شدن و جان سالم به در بردند هنوز زنده اند و شهادت می دهند. خانواده زندانیانی که اعدام شدند وجود دارن ، گورستان خاوران خواب و خیال نیست، نقطه ای از تهران است.

    چرا اینترنت سانسور است؟ چرا دانشجوها ، فعالین حقوق بشر و روزنامه نگارها در زندانن؟ چرا روزنامه ها بسته میشه؟ چرا حقوق بشر کفر امیز است؟ چرا زندانی سیاسی اعدام میشه؟ چرا توی دانشگاه نمیشه هر حرفی را زد؟ فکر نمی کنید اینها همه برای مخفی کردن و سانسور کردن است؟

    به خاطر این سانسورهاست که شما اسم و نشانی این خانواده ها و زندانیان را در رسانه های مجاز ایرانی نمی بینید. این طبیعی است که کسی که میکشه و شکنجه میکند خودش نمی آد خودش را در دادگاه هاش محاکمه کند

 11. فقط به تو پول بدن هر چرندی مینویسی

 12. تمام اين جنايت ها كثيف كه من فكر ميكنم تاريخ هم عاجز ميماند از گفتن آن پشت نقاب خرافه پرستي شيعي و ولايت فقيه كه زمين و زمان را تحريف كرده اند انجام ميگيرد كه بحق بدترين ديكتاتوري جهان را رقم زده كه بنام دين و مذهب است.

 13. درود بر همه شيرزنان آزاده ايران زمين.
  دوره اين آخوندها هم به پايان ميرسه و همه گندکاريهای آنها رو ميشه.
  اين رژيم آخوندی از پايه خرابه.

 14. من نمیدونم بعضی ها که سند ومدرک میخوام منظورشون چیه ، ولی اینو میدونم که اینجورآدما به اندازه الاغ (دورازجون الاغ) فهم وشعور ندارن ، چون همه چی رو میبینن ولی باز جنایات این آخوندای خدانشناس رو باور نمیکنن
  سندی بالاتر از زیرگرفتن جوان مردم باماشین نیروی انتظامی در روز عاشورا وقتی جلوی دیدگان مردم در روز روشن در روزی مثل عاشورا اینکارمیشه بعد بنگر عمق فاجعه رو درزندانای رژیم
  والله صهیونیستا ننگشون میاد کارای اینا رو ببینن

 15. جنگ کشتارگاه کسانی است که همدیگر را نمی شناسند ، به نفع کسانی است که یکدیگر را می شناسند ولی همدیگر را نمی کشند. جنگ قوانین را خاموش می کند.سیسرون

 16. تا وقتی در این مملکت مادرانی با سه شهید آنهم برای هیچ وپوچ داریم کسی غصه تجاوز و اعدام یک نفر را نمی خورد شاید هم لیاقت ایرانی بیش از این نیست خدا می داند

 17. خداشاهده اين يك ميليونم از خلافشونه

 18. بابا این ها همش چرت و پرت هست.
  به هیچ وجه توجیه اسلامی ندارد.
  کی تو کدوم کتاب گفته که اگه کسی باکره باشه ، بهشت می ره؟
  بعد تازه کدوم آدم احمقی پیدا شده بگه اگه به کسی به زور تجاوز بشه در حالتی که او نتواند از خود دفاع کند، بر او گناهی است؟
  این قضیه رو قبلا هم شنیده بودم، اینا همش چرت و پرته ؛باور نکنید

  • کشتن و ریختن خون مردم در روز عاشورا چی؟ نکنه اون توجیه مذهبی داشته که مدعیان اسلام(فقط مدعی) انجامش دادن ?

   این ها اسلام دیگه ای برای خودشون دارن. اسلامی که در آن وقتی میخوان زندانی را شکنجه کنند قبلش وضو می گیرن و قرآن پخش می کنند

   این قدر تجاوز زیاد شده که تجاوز در کهریزک حتی در تلویزیون هم پخش شد و دستور رسیدگی دادند ولی چی شد؟ چرا کسی در این باره دستگیر و محاکمه نشد؟

 19. کشتن و ریختن خون مردم در روز عاشورا چی؟ نکنه اون توجیه مذهبی داشته که مدعیان اسلام(فقط مدعی) انجامش دادن این ها اسلام دیگه ای برای خودشون دارن. اسلامی که در آن وقتی میخوان زندانی را شکنجه کنند قبلش وضو می گیرن و قرآن پخش می کنند
  این قدر تجاوز زیاد شده که تجاوز در کهریزک حتی در تلویزیون هم پخش شد و دستور رسیدگی دادند ولی چی شد؟ چرا کسی در این باره دستگیر و محاکمه نشد؟

 20. ما همه مسئوليم.
  بحث تنها فايده اي نداره.
  هر جاي دنيا كه باشيم بايد به فكر اصلاح تمام زمينه ها باشيم.
  اولين قدم اتحاد مردمي است.

 21. ایراد از تجاوزکنندگان به این دخترهای معصوم نیست. ایراد از اون جائی ست که یک آقائی فتوا صادر می کنه که» این افرادی که دستگیر می شوند در زمره کافران حربی محسوب شده و چون بر علیه جانشین امام غایب و در اصل خداوند قیام کرده اند می توان آنها را به هر نحو دلخواه تصاحب کرد و به مهریه و یا رضایت والدین هم نیازی نمی باشد».
  این افراد هم که سالیان سال با عقده حقارت و بیش از آن عقده های سرکوب شده جنسی زندگی کرده اند خودشان را در پناه چنین فتواهائی قرار داده و آن کاری را که نمی بایست انجام می دهند و مثلاٌ برای جنایت خودشون کلاه شرعی می خرند. در ضمیر خودشون فکر می کنند که اشکال و ایرادی هم که اگه باشه بر می گرده به اونی که فتوا داده. غافل از اینکه خدا رو نمی شه گول زد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: