• بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام
 • Advertisements

روزه ‌‌و مقابله با بیماری‌های مغزی

تحقیقاتی که تا کنون در زمینه‌ی روزه‌داری متناوب انجام شده، نشان می‌دهد که این روش نه تنها سیر برخی بیماری‌ها مانند آلزایمر و صرع را کند می‌کند، بلکه ممکن است موجب پیشگیری از ابتلا به بیماری نیز شود.

در مجله‌ی علمی Neurobiology of Diesease در شماره‌ی ۱۹ اوت، مقاله‌ای با عنوان neocortical and hippocampal tissues Periodic fasting alters neuronal excibility in rat به چاپ رسیده است.

در این مقاله نتایج کار یک گروه تحقیقاتی به رشته‌ی تحریر درآمده که از سه سال پیش تا کنون در مورد اثرات انواع روزه‌داری بر روی عملکرد مغز تحقیق می‌کند. سرپرستی این گروه که در بخش جراحی مغز و اعصاب و نورفیزیولوژی دانشگاه مونستر آلمان دست به این تحقیقات زده را پروفسور علی گرجی، استاد دانشگاه در رشته‌ی تحقیقات مغز و اعصاب، بر عهده دارد.

به گفته‌ی دکتر گرجی،‌ تحقیق بر روی اثرات روزه‌داری بر روی عملکرد مغز به چند دهه پیش برمی‌گردد و در آمریکا نیز در این زمینه‌تحقیقات زیادی انجام شده است.

روزه‌داری ‌روشی قدیمی است

روزه‌داری روشی قدیمی است که از مد‌ت‌ها پیش در فرهنگ‌ها و ادیان مختلف وجود داشته و تا به امروز نیز بر جای مانده است. نه تنها مسلمانان، بلکه مسیحیان، گیاه‌خواران و طرفداران طب سنتی هند نیز ایامی را به روزه‌داری اختصاص می‌دهند.

۲ نوع اصلی روزه‌داری وجود دارد که در نوع نخست‌، فرد کالری روزانه‌ی کمتری دریافت می‌کند. اما در نوع دوم که به روزه‌داری متناوب معروف است فرد ساعت‌های متمادی از خوردن و آشامیدن محروم می‌شود.

نوع اول روزه‌داری یا همان Caloric Restriction را می‌توان در انواع رژیم‌های لاغری دید. در این نوع فرد می‌خورد و می‌نوشد، اما کمتر از مقدار عادی.

اما در نوع دوم که روزه‌ی مسلمانان را نیز شامل می‌شود و به Periodic Fasting یا روزه‌داری متناوب معروف است، فرد برای یک دوره‌ی زمانی ۱۴ تا ۲۴ ساعته هیچ‌گونه کالری دریافت نمی‌کند، ولی در فواصل بین آنها آزاد است تا هر میزان غذا و مایعات که می‌خواهد بخورد و بیاشامد.

اثرات روزه‌داری بر عملکرد مغز

گروه تحقیقاتی دانشگاه مونستر بر این عقیده است که هر دوی این روش‌ها بر عملکرد مغز اثراتی مثبت دارند، ولی روش دوم تأثیراتی به مراتب شگفت‌انگیز‌تر بر جای می‌گذارد. آزمایش‌ها حاکی از آن است که وقتی فردی دست کم به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت از خوردن و نوشیدن خودداری می‌کند، بلافاصله بعد از خوردن غذا یا نوشیدن آب، در مغز وی یک موج الکتریکی بسیار قوی ایجاد می‌شود.

پروفسور گرجی در این باره می‌گوید: « وقتی شما به مدت طولانی چیزی نخورده و نمی‌نوشید و بعد از آن شروع به خوردن یا آشامیدن می‌کنید، موج الکتریکی قوی چند میلی ‌ولتی در مغزتان ایجاد می‌شود، در صورتی که امواج مغزی معمولی در حد میکرو ولت هستند، این موج چند ده برابر است و تمام مغز را سیر می‌کند و به همین خاطر سئوال این بود که این موج چرا ایجاد می‌شود و چه اثری دارد؟»

این موج الکتریکی باعث می‌شود که تحریک‌پذیری مغز در بعضی قسمت‌ها نسبت به قبل از روزه‌داری بیشتر شود. این تغییر تحریک‌پذیری بافتی در سطح سلولی و ارتباطات بین سلولی (سیناپس‌ها) رخ می‌دهد و منجر به احساس رفع گرسنگی و عطش می‌شود.

مطالعات و آزمایش‌های‌ MRI نشان می‌دهد که انسان پس از چند هفته روزه‌داری در قشر مغز و به ویژه ناحیه‌ی حرکتی آن حساسیت‌پذیری واضحی پیدا می‌کند، به عبارتی دیگر روزه‌داری متناوب می‌تواند مغز را در نواحی مختلف فعال‌تر سازد. افزایش تحریک‌پذیری در قسمت‌های مختلف مغز از جمله این امید را پدید آورده که بتوان سیر برخی از بیماری‌ها مانند آلزایمر را کند یا از آنها پیشگیری کرد.

محققان با تکیه بر یافته‌های کنونی بر این نظرند که روز‌ه‌داری متناوب می‌تواند بر بیماری‌های آلزایمر، پارکینسون، هانتینگتون و صرع اثر گذاشته و سیر آنها را آهسته کند. این روش همچنین می‌تواند امکان ابتلا به سکته‌ی مغزی و عوارض پس از آن را کاهش دهد.

روزه‌داری متناوب بر انسان‌های سالم نیز اثری مثبت دارد. به گفته‌ی پروفسور گرجی: «در انسان‌های سالم می‌توان مثلا مقاومت سلو‌ل‌های مغزی را در مقابل سکته بالا ببرد. آزمایش‌هایی که ما کردیم نشان می‌دهد که سلول‌های مغزی که در معرض این روزه‌داری هستند می‌‌توانند به هیپوکسی یا حالتی مثل سکته‌ی مغزی مقاومت نشان بدهند.»

چند روز باید روزه گرفت؟

پروفسور گرجی با اشاره به آزمایش‌هایی که تا کنون در این زمینه انجام شده، حداقل مدت روزه‌داری برای رسیدن به نتایج مثبت را ۴ هفته می‌داند. وی با اشاره به دشواری‌های روزه برای برخی افراد می‌گوید: « می‌توان ساعت‌های مرده را برای مریض انتخاب کرد. مریض می‌تواند ساعت ۶ بعدازظهر غذا و آب بخورد، دیگر هیچ چیز نخورد تا ۸ صبح روز بعد.»

روزه‌داری و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مغزی

ادامه‌ی تحقیقات در چند سال آینده به این سئوال پاسخ خواهد داد که آیا با استفاده از یک شیوه‌ی ساده و بدون خرج مانند روزه‌داری متناوب می‌توان از بسیاری از بیماری‌های مغزی جلوگیری یا دست کم سیر آنها را به گونه‌ای چشمگیر کند کرد؟

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4637796,00.html

Advertisements

11 پاسخ

 1. سلام بر شما
  باتاسف زیاد باید گفت که آقای پوفسور کاملا مسئله را معکوس جلوه داده اند
  نمونه های زیادی را دارم پدر و عمۀ خودم که پدر آلزایمر و عمه پارکینسون شدید دارند ایکاش در کوکیم به ایشان میگفتم که روزه باعث میشود مدت نسبتا زیادی مغز از تنها غذایش یعنی گلوکز محروم بماند ودچار مرگ سلولی شود

  • با سلام
   مطمئن باشید که پرفسور از این امر آگاه بوده و اینطور نیست که سلولهای بعد از چند ساعت بمیرند بلکه باید در طول یک روز اینقدر غذا و آب به بدن برسد… من تابحال چندین مقاله علمی در این خصوص خواندم و هیچ یک از صاحبنظران نگفتند که روزه موجب مرگ سلولهای اعصاب میشود..

 2. ترانه خانم نظری که می بینید نتیجه تحقیقات یک گروه متخصص است و نظر شخصی شما مطمئنا نمی تواند صحیح باشد.

 3. بستگی دارد که چیزی را بخواهید ببینید یا نه
  و منهم درست برعکس نظر هر پزشک بیطرفی را که دیدم موید نکته ایست که عرض کرد دوست گرامی

 4. man ham fek konam zararesh bishtar az soodesh bashe

 5. حقیقتش اینکه من از ترسم روزه می گیرم یعنی روی اعتقادم ولی به هر حال تو روزهای تابستان بسیار مشگله و اینو میدونم نخوردن آب به کلیه ها صدمه میزنه ولی چکار میشه کرد اگر باور داری که دستور دینه پس باید انجام بدی اگر هم انچام ندی خدا اینقدر مهربان هست که به خاطر روزه کسی رو عقوبت نکنه اونیکه خدا نمیگذره خون و جان و مال مردمه که انشالله بزودی خواهیم دید تو همین دنیا از چنان آدمهائی انتقام میگیره

 6. من هم با پرفسور موافقم تا حالا کسی با روزه گرفتن بیمار نشده بلکه دیدیم با گرسنگی بیمار شده .حالا قضاوت با شما

 7. etefaghan man bad az kho0ndane in matlab ouno ba ye pezeshke bi taraf dar mio0n gozashtam ke ounam nazaresh kamelan khalafe in bo0d.oun migoft be joz bimarihaye govareshi,kolie va kabed ham asib mibinan va baraye ye bimare maghzi bad’tarin sharayete momkeno be vojo0d miare.agar che in aghaye doctor ham serfan tahghighati karde be ro0ye mo0sh ke hano0z natijeye khasi nagerefte.bimar bad tar asabi va kalafe mishe va vaghean nemido0nam in agha chetor chenin natije’ei gerefte…

 8. حرف آخر را دین زده ، یعنی اگر کسی مریضه خب اجازه داره که نگیره. اما اینکه بگوییم روزه بروش مسلمانها ضرر دارد، حرفیست که کمونیستها هم نگفته بودند ملحدین کشورهای دیگر هم تا حالا نگفته اند
  این سخن جدیدی است که ملحدین ایزانی میگویند! بی سند بی دلیل بی مدرک و برعکس همه مشاهدات !

 9. بنظر من وقتی تحقیقاتی انجام میشه باید باورش کرد….بیمارا ن صرعی را میدانم که با روزه اجباری معالجه میکنند..از شما هم ممنونیم.

 10. لا حول و لا قوته الا بلله العلی العظیم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: