• بیشترین کلیک شده‌ها

    • هیچکدام
  • Advertisements

یاد سعید الصحاف بخیر

صدای مرگ بر دیکتاتور، رای من کجاست توجه هر شنونده‌ای را به خودش مشغول می‌کند. از ساختمان وزارت کشور صدای مردم به گوش می‌رسد. اولین ساعات اعلام نتایج ریاست جمهوری است، کنفرانس خبری در وزارت کشور برپاست، صادق محصولی در کنار کامران دانشجو در حال پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران هستند. خبرنگار: «آقای محصولی شاهد اعتراضات مردمی هستیم نظر شما در مورد این اعتراضات چیست؟»؛«کدوم اعتراضات را می‌گید، هنوز که گزارشی به دست من نرسیده.»

در حالی که بغداد زیر دود بود، تانک‌ها در خیابان‌ها و صدای رگبار مسلسل‌ها به گوش می‌رسید تک صدایی با اعتماد به نفس عجیب مشغول تکذیب اوضاع ناآرام به هم ریخته‌ی شهر بغداد بود. سعید الصحاف آخرین وزیر اطلاع رسانی عراق بود، چهره‌ی شناخته شده‌ی جهانی که در دوران جنگ عراق با اعتماد به نفس همه چیز را آرام و تحت کنترل عنوان می‌کرد، خبرنگاران را به گرفتن پول از آمریکا متهم و با جواب‌های نادرست آنان را بدرقه می‌کرد.

ادبیات سعید الصحاف طنز روزگار شد اما هیچ گاه حذف نشد. کیلومترها دورتر در تهران پیوندی با ادبیات اطلاع رسانی حاکمان و دولت مردان این سرزمین برقرار کرد. تک صدای صحاف، تک صدای شیوه‌ی اطلاع رسانی این مملکت شد. تک صدایی که در کنفرانس خبری سردار نیروی انتظامی‌اش خبرنگار را از پرسیدن سوال زیر شدن فردی توسط ماشین نیروی انتظامی مواخذه می‌کند. معاون مطبوعاتی وزارت ارشادش دَر روزنامه‌ای را به خاطر اعلام درگیری در شهرستان‌های این سرزمین تخته می‌کند و آن درگیری ها را شایعاتی بیش نمی‌خواند.

صحاف دشمنان را تهدید و تحقیر می‌کرد اطلاع رسانان این مملکت مردمان و معترضان را تحقیر و تهدید.

احمدی نژاد آنان را خش و خاشاک این گوشه کنارها، سردار نیروی انتظامی، احمدی مقدم، بلوار کشاورزی‌ها به بالای تهران را فقط بحران ساز عنوان می‌کرد، سرداری دیگری، سعید قاسمی، آنان را «آروغ زن‌»های شمال تهران تنها می‌خواند.

اصراری که برای محدود نشان دادن جنبش سبز در تهران است ناشی از تبلیغات روانی حکومت ایران است. بر کسی پوشیده نیست که معترضان در تمامی شهرها و شهرستان‌ها هستند. نگاهی به زندانیان سیاسی این جنبش نشانی بر این مدعاست. بسیاری دیگر از زندانیان و آسیب دیدگان شهرستان‌ها گمنام هستند و اگر برای آن‌ها احکام سنگینی چون اعدام بریده نشود شاید هیچ گاه شناخته نشوند. محمد رضا ولیان یکی از افراد شهرستانی بود که به اتهام حضور در حواث روز عاشورا دستگیر و در ابتدا حکم اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر در رای اول تجدید نظر شد.

حکومت توانایی هزینه و ورود با فاز فرسایشی در مقابله با شهرهای دیگر را ندارد. حوادث روز عاشورا باعث ایجاد رویکردی جدید در مقابله با شهرهای دیگر شد. حکومت تمام هزینه و نیروی خود را در تهران متمرکز می‌کند و با ایجاد فضای ارعاب و وحشت در شهرستان‌ها آنان را کنترل می‌کند. با دستگیری گسترده در دانشگاه‌های شهرهای مختلف و احضار به وزارت اطلاعات فضای رعب وحشت در این شهر ها ایجاد می‌شود.

اعدام زندانیان کَرد، حمله و تخریب دفتر آیت الله صانعی و منتظری در قم همگی برای ایجاد فضای رعب و وحشت است. در مراسم فوت آیت الله منتظری تعداد زیادی از مردم شعارهای ضد حکومتی سر دادند، این شعارها برای شهر مذهبی قم که قطب پرورش طلاب شیعه است هزینه ای زیادی برای حکومت داشت و تمامی این تلاش ها برای مسکوت کردن این جریان در قم صورت گرفت.

حکومت ایران حاضر به انجام هر اقدامی برای جلوگیری از گسترش اعتراضات به شهرهای دیگر است و تمامی اعتراضات و نارضایتی مردم در شهرهای دیگر را قویا تکذیب و شایعه می‌خواند. از سعید الصحاف عروسک‌های طنزی ساخته شد که دیالوگ‌های همیشگی او را در کنفرانس‌های خبری تکرار می‌کرد باید دید تاریخ در مورد اطلاع رسانان این مملکت چه سرنوشتی رقم می‌زند؟

سیامندـخودنویس

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: