• بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام
 • Advertisements

شعبان بی‌مخ: مردی برای تمام فصول+عکس

کروبی: اگر زمان شاه یک شعبان بی مخ بود، اکنون این حاکمیت صدها شعبان بی مخ تربیت کرده است.

۱. دولت ملی مصدق با کودتای آمریکائی-انگبسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سقوط کرد. نفتی که ملی شده بود، پس از مذاکره با انگلیس و چند شرکت آمریکائی و اروپائی، تحت «قرارداد کنسرسیوم» دوباره به سوی غرب روان شد. سه روز پس از کودتا، محمدرضا پهلوی که از ترس به رم گریخته بود، دوباره به تخت سلطنت برگشت.

۲. یکی از مهمترین صحنه‌گردان‌های تظاهرات خیابانی مرتبط با کودتا شعبان جعفری است. وی قهرمان چرخزنی ورزش زورخانه‌ای بود، و در میان لات‌ها و محله‌گردانهای آن زمان به «شعبان بی‌مخ» و «شعبان درخونگاه» شهرت داشت.

پس از بازگشت شاه به تهران، شعبان بی‌مخ در حالی که پرچم ایران را به دست داشت، او را تا کاخ اسکورت کرد. به دستور و کمک مالی شاه، یک باشگاه ورزش باستانی به نام وی در تهران تاسیس شد. به جز قتلی که در روزگار جوانی وی بدان متهم شد، چاقوکشیها و حملات در راس گروه‌های فشار به دفاتر و محل اجتماع گروه‌های سياسی در کارنامه‌ی شعبان وجود دارد. همچنین یکی از ننگین‌ترین اعمال وی حمله یه دکتر فاطمی در جریان دادگاه وی است.

در آن زمان به تاکيد شاهدان و نوشته روزنامه‌های وقت شعبان جعفری و نوچه‌های وی به متهم بيمار موقع خروج از دادگاه حمله بردند و با چاقو قصد کشتن وی را داشتند که منجر به زخمی شدن خانم سلطنت فاطمی خواهر دکتر فاطمی شد که برای نجات جان برادر خود را حايل کرد. دکتر فاطمی، همو که امروز میدانی در تهران به نام اوست، به حکم دادگاه نظامی تیرباران شد.

۳. سرلشکر نادر باتمانقلیچ از افسران کودتاچی که پس از ۲۸ مرداد به سمت ریاست ستاد ارتش رسید، در جریان محاکماتش پس از انقلاب ۱۳۵۷ به نقش آیت‌الله کاشانی اشاره‌ای کرد و گفت:
«در اوایل سال ۳۲ به خدمت آیت‌الله کاشانی مشرف شدم حضرت از جریان سیاسی کشور متأثر بودند و دعا می‌کردند که مملکت نجات پیدا کند و به من گفتند تلاش کنید مملکت از این وضع نجات پیدا کند. پس از کودتای ۲۸ مرداد وقتی رئیس ستاد شدم با فرزند آیت‌الله کاشانی تماس گرفتم و جریان را به او گفتم و نظر آیت‌الله را خواستم. آقا مصطفی از قول آیت‌الله کاشانی گفتند چه بهتر که شما را انتخاب کردند. در اوایل شهریور ۳۲ وقتی خدمت آیت‌الله کاشانی شرفیاب شدم ایشان مرا به گرمی پذیرفتند و نسخه‌ای از فرمان حضرت علی به من دادند و فرمودند این دستورات را نصب العین قرار دهید.»

۴. شعبان بی‌مخ در کتاب خاطرات خود تاکید می‌کند که چه اندازه به آيت الله کاشانی ارادت می‌ورزيده و عضو فدائيان اسلام بوده است. اگرچه «يالثارات» (ارگان انصار حزب‌الله) با مصاحبه‌ای که با محمدمهدی عبدخدايی، از اعضای معروف فدائيان اسلام، ترتيب داده سعی در انکار ادعای شعبان می‌کند، اما در واقع سخنان او از جمله رفت و آمدش به منزل آيت الله کاشانی و روابطش با نزديکان و اطرافيان نواب صفوی را تاييد می‌کند.

۵. عکسهای مرتبط در زیر آمده‌اند:

عکس ۱: شعبان پرچم به دست

عکس ۲: شعبان در درگیری

عکس ۳: شعبان و یکی از یارانش در حال تراشیدن موی یک مخالف

عکس ۴: شعبان و شاه

عکس ۵: آیه الله کاشانی، آیه الله فلسفی (واعظ مشهور تهران) و شعبان (چپ نشسته) در آخرین شب مراسمی که شعبان متولی آن بود.

عکس ۶: آیه الله کاشانی و شعبان (با عدد ۳ در تصویر مشخص شده است)

عکس ۷: دیدار آیه الله كاشاني و لوئي هندرسون (سفیر آمریکا در ایران)

عکس ۸: آيت‌الله كاشاني و كنت دولا زونكا (مديرعامل شركت ايتاليايي اپيم) در سفر به ايران براي خريد نفت، هنگام ديدار با آيت‌الله كاشاني. از راست: ابوالقاسم كاشاني، دولا زونكا

عکس ۹: آيت‌الله كاشاني در ديدار با جردن آمريكايي (مؤسس مدرسه البرز)

منابع:

[۱] http://fa.wikipedia.org/wiki/آیت‌الله_کاشانی

[۲] http://fa.wikipedia.org/wiki/شعبان_جعفری

[۳] http://www.bbc.co.uk/persian/arts/020810_l-cy-bimokh.shtml

[۴] http://fa.wikipedia.org/wiki/باشگاه_جعفری

[۵] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2006/08/060820_mv-mb-shaban-jafari.shtml

جاوید فرداد_خودنویس

Advertisements

19 پاسخ

 1. پس شعبان بي مخ ريشو بوده؟ خيلي جالبه آخه تو سريال هزار دستان يه آدم لات ولي با ريش سه تيغه بوده.
  در ضمن عكس شعبان بي مخ با شاه يه كم عجيب غريبه(عكس اون منظره سياه سفيده در حاليكه عكس يونيفرم شعبان بي مخ آبي هست و به نظر من تضاد وجود داره)ا

  • دوست عزیز شخصیت سریال هزار دستان فردی بنام شعبون استخوانی است که شخصیتی متفاوت از شعبان بی مخ است…اغلب همه ی ما این دو نفر رو اشتباه میگیریم

 2. عکسهای بسیار جالبی بود. بخصوص عکسهای کاشانی و شعبان بی مخ!

 3. در عکس شماره شش – فردی که با شماره (5) مشخص شده ، طیب حاج رضائی بار فروش میدان است که بعد از 15 خرداد چون به هواداری روح الله خمینی بر علیه شاه شورش کرده بود و زورخانه ی شعبان بی مخ را هم آتش زد ؛ محکوم به اعدام شد و پس از سلطه ی فتنه ی خمینی ، از روح الله خمینی لقب ( حــــــــــــّر ) دریافت کرد.طیب و شعبان بی مخ در 28 مرداد 32 به اتفاق هم برای بازگشت شاه به ایران قیام کردند امابعد ها چون شعبان بیمخ دو قطعه قالیچه اهدائی طیب را به جینالولو بریجیدا هنرپیشه ایتالیائی کادو داده بود همین بهانه شد تا طیب با شعبان دشمن شود و به دار و دسته خمینی ملحق گردد!

 4. در جواب کامنت اولی، شعبان استخونی که توی هزاردستان بود این یکی شعبون جعفری ملقب به شعبان بی مخ نیست. دوره ی تاریخی شون هم فرق می کنه اگه دقت کرده باشی!

 5. هیچ وقت در خیانتی که کاشانی به ملت ایران کرد شک نکنید.

 6. shadd دنبال این هست که بگه عکسها کار فتوشاپ هستند؟ ‌یا چی…؟

 7. tipo ghiafe va hatta nahveyeye lebas pooshidan ya angoshtaraye in adam kamelan moshabehe shaban bi mokhhaye khameneeye .zaheran in mojudat nemnitunand az aslo nasabeshun dur shan va adam khorani baraye tamame fusule jaheliatand ke risheye kasife mazhabi ham dar hamashun mashhude.vaghean ke din che hayulaye ghodratmandie.

 8. shadd به یکی از سه مورد زیر نیاز داره:
  1 : مانیتورش رو عوض کنه.(یکم به جیب مبارک فشار بیاره)
  2 : عینکشو عوض کنه.
  3 : به چشم پزش مراجعه کنه.
  4 : به روانشناس مراجعه کنه.

 9. تاریخ تکرار می شود جایگزینهای کاشانی و شعبان بی مخ را در زمان خود ببینید

 10. آخرش ما نفهمیدیم شعبان بی مخ با شاه بوده با آیت الله کاشانی بوده ؟ با هردوشون بوده؟….!!! میشه اطلاعات بیشتر و واضح تری در این زمینه بدهید

 11. سلام. بسیار عالی اگرچه گاهی شاید احساس کنیم نوشتن چنین متنها و اطلاع رسانیها تکرار مکررات باشد اما مردانی اینچنین باید در تمامی فصول و بارها و بارها معرفی شوند . به گمانم باتمانقلیچ همان تنها سرلشگری است که پس از انقلاب با توسل به همین نزدیکیها با کاشانی از جوخه اعدام خلخالی رهایی یافت و حتی آزاد شد.

 12. از قیافه کاشانی پدرسوختگی و خودخواهی روشنه . افسوس که این مردم چندبار باید از یک سوراخ گزیده شوند و درود بر مصدق .

 13. سلام
  ممنون میشم راهنماییم کنین که چطور مطلب شما به بالاترین لینک میشه.
  هرچی گشتم مطلبی در مورد لینک از وبلاگ وردپرس به بالاترین پیدا نکردم.
  ممنون

  • تا جاییکه میدونم باید گزینه برای افزودن لینک در بالاترین را به وبلاگ اضافه کرد. سعی می کنیم به وبلاگ گزینه لینک کردن در بالاترین, سبزلینک و دنباله را اضافه کنیم. البته همینطوری هم میتونی لینک را در بالاترین قرار بدی

 14. شعبون بی مخ تکثر گرا 🙂

 15. مریم عزیز! کاشانی و شاه در حقیقت در یک طرف بودند. یکی زر و دیگری تزویر و شعبان هم ضلع زور این مثلث. به قول دکتر شریعتی پسرعموهای قابیلی ما!

 16. […] کروبی: اگر زمان شاه یک شعبان بی مخ بود، اکنون این حاکمیت صدها شعبان بی مخ تربیت کرده است. ادامه » […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: