سطح رطوبت پاسارگاد به 30 درجه رسید + عکس

مهر : معمولا در اردیبهشت هوای استان فارس رو به گرمی رفته و از رطوبت کاسته می شود، اما اگر این روزها با یک رطوبت سنج ساده به پاسارگاد بروید و به درجه رطوبتی که ثبت می شود نگاه کنید نشانگری را خواهید دید که روی درجه 30 توقف می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سه سال پس از مخالفتهای فراوان کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی با احداث و آبگیری سد سیوند معلوم می شود که واکنشها چندان هم بی دلیل نبوده است چرا که بالا رفتن میزان رطوبت بهترین زمینه را برای تخریب بناهای سنگی محوطه های تاریخی تخت جمشید و پاسارگاد فراهم می کند.اکنون در آخرین سال دهه هشتاد خورشیدی و اواسط دومین ماه فصل بهار نشانگر رطوبت سنج در کنار آرامگاه کوروش روی عدد 30 می ایستد یعنی رطوبت این محوطه تاریخی به شکل خطرناکی بالا رفته است.

پیش از راه اندازی سد سیوند درجه رطوبت این منطقه در نهایت به 12 تا 15 درجه می رسید اما اکنون این میزان به دو برابر اندازه پیشین جهش کرده است. این در حالی است که میزان رطوبت در شهرهای بندری مانند بوشهر و بندرعباس در روزهای شرجی 40 تا 45 درجه است. آنگونه که کارشناسان می گویند رطوبت بالا برای بناهای سنگی از مضرترین عوامل تخریب است، عاملی که دست کم در معمولی ترین حالت موجب رشد گلسنگها و تخریب سنگهای هر بنایی خواهد شد.

امیرعباس عروجی استاد مرکز آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی در گفتگو با مهر در این رابطه اعلام می کند: افزایش رطوبت در خاک و هوای محوطه های باستانی در کنار فقدان مراقبتهای کارشناسی و علمی موجب رشد گلسنگ بر سنگهای تاریخی و در نتیجه تخریب آن می شود.

عروجی همچنین در رابطه با رطوبت موجود در هوای محوطه های تاریخی هخامنشی استان فارس نیز معتقد است: سد سیوند، افزایش سطح زمینهای کشاورزی اطراف محوطه های تاریخی و بازدیدهای فراوان مردمی از جمله اصلی ترین عوامل افزایش رطوبت در این منطقه و در نتیجه عاملی برای رشد گلسنگها است.آنگونه که این استاد مرکز آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی به آثار تخریبی رطوبت بر بناهای تاریخی اشاره می کند در شمال ایران هیچ بنای سنگی مربوط به زمانهای گذشته وجود ندارد چرا که همه بر اثر رطوبت بالا و هجوم گلسنگها به خاک تبدیل شده اند، اگر رطوبت دیگر مناطق تاریخی کنترل نشده و مراقبتهای فیزیکی و علمی از بناهای باستانی صورت نگیرد اثر بسیار مخربی به بار خواهد گذاشت.

پریسا محمدی میکروبیولوژیست نیز که تحقیقات و پژوهشهای فراوانی بر روی آثار تاریخی انجام داده پیش از این در گفتگویی با مهر در رابطه با آثار تخریبی رطوبت بر بناهای باستانی گفته بود: از بهترین و اصلیترین راهکارهای کاستن از سطح تخریب بناهای تاریخی استان فارس که از جنس سنگ ساخته شده اند کم کردن از میزان رطوبت هوای منطقه است، این در حالی است که احداث سد سیوند رطوبت منطقه را به میزان زیادی افزایش خواهد داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا افزوده بود: مخالفتها با احداث سد سیوند مربوط به زیر آب رفتن آثار باستانی نیست، بلکه باید توجه داشت که با راه اندازی این سد اکوسیستم منطقه تغییر پیدا می کند و تغییر اکوسیستم، افزایش رطوبت، ظهور و حضور گیاهان جدید و مهاجرت جانوران به این منطقه خطر تخریب و فرسودگی زیستی آثار را بالا می برد.

Advertisements

9 پاسخ

 1. کورش آرام گیر در بستر
  ملک ما بی تو گشت خاکستر
  سد بر روی تمدنم بستند
  بی تمدن چه فرق با استر
  ننگ بادا به ما که در خوابیم
  میهنم با عرب شد همبستر

  │▒│ /▒/
  │▒│/▒/
  │▒ /▒/─┬─┐
  │▒│▒|▒│▒│
  ┌┴─┴─┐-┘─┘
  │▒┌──┘▒▒▒│
  └┐▒▒▒▒▒▒┌┘
  └┐▒▒▒▒┌┘

 2. درود بر کورش کبیر فرمانروای عادل ایرانیان در زمانی‌ که تمدن به معنای تمدن آدمیت و عطوفت در نزد سیاست و قدرت تحقق یافت ،
  کورش تو آسوده نخواب ، بیدار شو که ما همه خوابیم ، کورش تو را به آن یزدان پاکی‌ که به فرمانش ظلم را ریشه کن کردی نخواب ، بیدار شو یک بار دگر ملت خسته و گرسنهٔ خویش را آبادی ببخش .
  ملتت زیر سلطهٔ تازیان به راه جهل و نادانی رفتند ، کورش عصبانی‌ نشو ، میدانم كه عرب را چه به این کارها اما کورش از وقتی‌ که رفتی‌ همهٔ شاهان بعد از تو به مانند تو آزادی دينی را نهاد ادارهٔ جامعه ی‌ بزرگ قرار ندادند و ملت از سختگیریهای والیان دین زرتشت تن به خفت و تن فروشی بر اجنبیان تازی بخشیدند و حق را در درگاه تو پایمال کردند،
  کورش ما همه پشیمانیم اما متعصبیم به آنچه که خود به آن تعصب پشيمانيم ، کورش کبیر بیدار شو وآيين سکولاریسمی خود را دوباره به جهان امروز هدیه ده ، کورش تو که از آزادی دینی دم زدی و محبوب شدی امروز آزادی دینی گناه است. تورا به آن یگانه یزدان مقدست بیدار شو و ننگ خوارج بودن از انسانهای روشن فکر و دوستدارت را پاک کن ، کورش آسوده نباش که ما آسوده نیستیم ، میدانم که از دست همهٔ ملتی که حتا روز تولد و مرگ توراهم نمیدانند ناراحتي ، میدانم ناراحتي از اینکه ملتت حتا در تمام طول عمر خویش سنگهای مقبرهٔ تورا حس نکردند و در عوض سالی‌ ده بار پنجره های فولادی دیگران را طواف میکنند ، اما تو بیدار شو ؛
  میدانم که ملتت امروز سخنان من نوعی را که به تو نامه نوشتم کفر میخوانند و در بالاترین به آن منفی‌ میدهند اما تو بیدار شو چون ما آسوده نیستیم ،
  کورش ، دیگر ما خواب خوابیم ؛ گرسنهٔ گرسنه ایم ؛ فقیر فقیریم ، مظلوم مظلومیم ، اما باز هم تمنای اعادهٔ کورش دیگری را نداریم .

  کورش پشيمان شدم ، تو اسوده بخواب ، بیدار نشو و به این دنیا پا نگذار چون اگر بیايي و حرفهای آزادی منش خویش را به زبان بیاوری مردم برای دیدن مراسم اعدامت هجوم می آورند و کسب و کار خویش را رها کرده تا دو سر ثوابی بیشتر ببرند .

  کورش بخواب که اگر بخوابی‌ محبوب تر میمانی.

  بخواب که این ایرانت دیگر ایران نمی‌شود . بخواب که امپراتوری نیست ، جمهوری اسلامیست .

  مرز پر گهری نیست … خاکی نیست… وطنی نیست … آبی نیست…
  دریای کاسپین نیست دیگر…
  دریای پارس کجا بود …
  طاق بستان کجا ؟ هرات کجا ؟ نخجوان و ایروان کجا ؟ آنوقت تو حرف از کانال سوئز میزنی‌ ؟ تو معبد در اورشلیم می سازی ؟

  کورش تمام شد آن همهٔ رویاهای شیرین تاریخی ما که تو آنرا به وجود آوردی تمام شد . مردم ملت نیستند ، مردم آحاد ملت است .
  کشورت را از دروغ و خشکسالی در امان میخواستی ؟
  امروز هم خشکسلی داریم هم دروغ.

  پس کورش بخواب اما راحت نخواب چرا که در نزدیکی‌ مقبرهٔ بزرگت سدی ساختند که به زودی مقبره ات را خراب کرده تا سالیان آینده کودکان فردا حتا کورشی نشناسند.
  کورش مرا ببخش كه در روز بزرگداشتت تورا آزرده کردم و هشدار دادم که مراقب جای خوابت باش اما اینها همه واقعیتی بود که پس از ۲۵ قرن از حکومت تو گریبان مردم همان کشور را گرفته .
  من میروم و پنهانی به سلامتی روز بزرگداشتت شرابی‌ بنوشم .
  کجا میروم ؟ چرا همینجا نه ؟

  کورش انگار از آن موقع تا به حال روضه میخواندم ؛ شراب حرام است مگر نمیدانی ؟ آزادی کیلويی چند ؟
  روضه چیست ؟
  کورش بی‌خیال شو چون توان بازگو کردن فرهنگ امروز برايم زجر و درد آور است

 3. كوروش بزرگ اي شاه شاهان ما همه از رويت خجليم كه ايران ما را اعراب سوسمار خور ويران كردند
  كوروش ما متاسف و شرمنده ايم

 4. نامه زيبا خيلي خوب بود. اين حرف دل هر ايراني آزاده اي هست.

 5. به یاد آوردن دوران شکوهمندی ایران در زمان کورش برای حکومتیان خطرناک است.

 6. با تشکر از زیبا منم اینو میسرایم که:

  دارا جهان ندارد سارا زبان ندارد
  بابا ستاره ای در هفت آسمان ندارد
  کارون زچشمه خشکید,البرز لب فرو بست
  حتی دل دماوند, آتشفشان ندارد
  دیو سیاه دربند,آسان رهید و بگریخت
  رستم در این هیاهو,گرز گران ندارد
  روز وداع خورشید,زاینده رود خشکید
  زیرا دل سپاهان ,نقش جهان ندارد
  بر نام پارس دریا ,نامی دگر نهادند
  گویی که آرش ما,تیر و کمان ندارد
  دریای مازنی ها,درکام دیگران شد
  نادر ز خاک برخیز,میهن جوان ندارد
  دارا کجای کاری,دزدان سرزمینت
  بر بیستون نوسند,دارا جهان ندارد
  آییم به داد خواهی,فریادمان بلند است
  اما چه سود اینجا , نوشیروان ندارد
  سرخ وسپید وسبز است,این بیرق کیانی
  اما صد آه و افسوس, شیر ژیان ندارد
  کو آن حکیم توسی,شهنامه ای سراید
  شاید که شاعر ما, دیگر بیان ندارد
  هرگز نخواب کوروش,ای مهر آریایی
  بی نام تو وطن نیز ,نام و نشان ندارد

 7. از دشمن بزرگ نباید ترسید اما باید از صوفی منشی جوانان واهمه داشت . جوانی که از آرمانهای بزرگ فاصله گرفت نه تنها کمک جامعه نیست بلکه باری به دوش هموطنانش است .
  اگر جانبازی جوانان ایران نباشد نیروی دهها نادر هم به جای نخواهد رسید .

  گزیده هایی از سخنان نادرشاه افشار

 8. زنده باد نام و یاد کوروش کبیرررررررررررررر ایران زمین

 9. به نظرم باید یه تقدیر ویژه از احمدی نژاد کرد. خب خامنه ای روزی که اینو آورد قطعا قصدش همین بود، ولی این بابا بیشتر از برنامه ی قبلی گند زده. یعنی به عبارتی میراث بالغ بر 2هزار سال تمدن آریایی رو تو 4-5 سال ریده توش رفته.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: